ירי אולימפי, קליעה אולימפית, רובה אוויר, אקדח אויר, מטווח אשקלון, ירי אוויר, קליעה למטרה, ספורט קליעה, מטווח עירוני אשקלון, הפועל אשקלון, מועדון קליעה, מועדון קליעה אשקלון, ירי, רובה, אקדח, מטווח

header-photo

ביוגרפיה של אליהו הריס ז"ל

 

ב - 1927  נולד אליהו בשיקאגו ארה"ב, אח לדוד ובן לבנימין וגרטרוד הריס.

 ב - 1948  הפסיק את לימודיו באוניברסיטה  ובא לארץ במסגרת מתנדבי מח"ל  להלחם  במלחמת העצמאות.

ב - 1949  חזר לארה"ב, המשיך וסיים את לימודיו באוניברסיטת הרווארד עם תואר שני בחינוך ופסיכולוגיה.

ב - 1954  התחתן בארה"ב עם נעמי כץ.

ב - 1957  עלו ארצה, עם בנם הבכור רון והקימו את ביתם באשקלון. באשקלון נולדו שלושת ילדיהם הנוספים אביגיל, גדעון ונועה. אליהו חינך דורות של תלמידים, החל בלימודי אנגלית בבתי ספר יסודיים, דרך ניהול בית ספר יסודי וכלה בלימוד וריכוז לימוד אנגלית  בתיכון ע"ש תגר. במקביל לעבודתו, אליהו התנדב וניהל את סניף אקי"ם באשקלון, ולקח חלק בפעילות מועדון הקליעה המקומי. במסגרת המועדון, חבר לדוד בן חור שהקים את מועדון ועזר לו בניהול וקידום מועדון הקליעה באשקלון. אליהו היה איש מסור ומחויב חברתית, צנוע ובעל יושר אישי וציבורי. כהובי אליהו התחיל בגיל מאוחר ללמוד נגינה בצ'לו, דבר שנתן לו סיפוק רב.

 ב - 1999  אליהו נפטר כאשר הותיר את אשתו, ילדיו ונכדיו, כמו כן גם השאיר חלל ריק בכל מקום שהיה פעיל.

 

ביוגרפיה של דוד בן חור (גרפינקל) ז"ל

ב - 1917  נולד דוד גרפינקל בריגה שבלטביה, התחיל ללמוד הנדסה  בפוליטכניקום.

ב - 1935  בהיותו בגיל 18 בתור ציוני, עזב את הלימודים ועלה לישראל . התגייס לפלמ"ח והיה סייר וקצין סיור. בהמשך היה מדריך בקורס קציני סיור (יצחק רבין ז"ל היה חניך מצטיין אצלו בקורס).

ב - 1937  הכיר את מרים בקיבוץ כינרת, התחתנו וילדו שני בנים  ובת (אהוד, שרה וגדעון).

ב - 1948  עבר מהפלמ"ח לצה"ל ושינה את שם משפחתו לבן חור  (בהוראה של ראש הממשלה דוד בן גוריון, מכיוון שהיה חובה לעברת השם). היה הקמ"ן השני של חטיבה 7 (אחרי הקמ"ן הראשון של החט' הנשיא יצחק הרצוג ז"ל). נלחם במלחמת עצמאות במסגרת חט' 7. בהמשך היה רס"ן קמב"ץ של פיקוד דרום.

ב - 1956  מונה, ע"י רמ"ט פיקוד דרום זאב "גנדי" ז"ל, למפקדה  הראשון של סיירת "שקד". (היה מפקדו של עמוס  ירקוני "האגדי" שבהמשך גם פיקד על הסיירת). במסגרת הסיירת נלחם בכנופיות "הפדאיון" שיצאו מעזה לביצוע פיגועים בישראל. "גנדי" כינה את דוד, סייר מספר אחד בצה"ל. במלחמת "סיני" כבש את העיר רפיח בראש פלוגת ג'יפים של סיירת "שקד".

ב - 1959  פיקד על סיירת המיעוטים עד 1961.

ב - 1961  יצא לגימלאות בדרגת רס"ן.

באזרחות עבד במפעל "לבידי אשקלון" בתור קצין בטיחות עד 1970, פרש לגמלאות מ"לבידים" והיה ליועץ בטיחות עצמאי.

ב - 1967  במלחמת ששת הימים ריכז את פס"ח ומל"ח באשקלון.

ב - 1970  במלחמת ההתשה בתעלת סואץ, התנדב לצה"ל לאמן פלוגת צלפים של סיירת "שקד" ובעצמו צלף והפיל שלושה "קופים" (צלפים מצרים) שהסתתרו על עצי תמר בצד המצרי. כל חייו עסק בספורט הקליעה למטרה וגם בצה"ל היה אלוף קליעה. בהיותו אזרח ניהל את הפועל אשקלון, הקים את המטווח העירוני וניהל אותו. דוד הקים דורות של אלופי קליעה במהלך תקופת אזרחותו. היה רגיש מאד ואף עסק בציור רישומים ברמה גבוה.

ב - 4.1.1974  נפטר מהתקף לב. הותיר את אשתו, ילדיו ונכדיו.